מאמרים

מדוע כולנו צריכים לשאוף גבוה? יתרונות בנייה לגובה בישראל

בעולם המודרני בו משאבי הקרקע מוגבלים והצורך בדיור רב, נדרשת חדשנות בתכנון העירוני. בנייה לגובה בישראל היא אחת הדרכים המרכזיות להתמודדות עם אתגר זה. יתרונות הבנייה לגובה רבים ומגוונים ומשפיעים חיובית לא רק על הדיור, אלא גם על שדרוג איכות החיים בערים.

חוק הממ”ד

בישראל, החיים בצד העורף הם גם חיים בחזית. האיומים הגוברים מכיוון אויבינו, המבקשים לפגוע באוכלוסייה האזרחית באמצעים מגוונים, ביניהם באמצעות ירי טילים ורקטות, דורשים מהמדינה לדאוג למרחבים מוגנים תקניים וזמינים לרשות הציבור. לכן, כדי לשמור על בטחון התושבים, חייבים להבטיח שכל בית, בניין ומוסד בארץ יהיו מוגנים ומוכנים להתמודד עם איומים אלה.

פינוי בינוי בהיבט הבוגר של החיים

"פינוי בינוי" נשמע כמו הבטחה קוסמית לדיירים ויזמים. הדיירים מתפנים מדירתם הישנה לטובת מגורים זמניים אשר ממומנים ע"י היזמים. הבניינים הישנים המוכרים והידועים נהרסים ובמקומם נבנים בניינים חדשים ומודרניים.

אילו מכשולים עומדים בפני פרויקט פינוי בינוי?

רבים מכם בוודאי שמעו על עסקאות נדל"ן המכונות עסקאות פינוי בינוי. לכאורה נראה כי מדובר בתהליך ללא פגם. בניינים ישנים מוחלפים בבניינים חדשים, דיירים מקבלים דירות חדשות בחינם וכולם מרוויחים. לכן, הנטייה הראשונית היא לחשוב שפרויקט שכזה ייהנה מהצלחה גדולה. השאלה אם כך הוא הדבר גם בפועל.

מסלולי פעולה אפשריים בפרויקט פינוי בינוי

בניינים רבים בישראל הם מבנים ישנים, שכלל התשתיות והמערכות בהם מיושנות ורעועות ולעתים אף פגומות. על פי רוב היו הדיירים בבניינים אלו שמחים לעבור לדירה חדשה אך אין באפשרותם לשפר דיור במסלול הרגיל - מכירה וקנייה של דירה חדשה. עבור אותם אנשים, הקונספט של פינוי בינוי הוא אידיאלי.

האם ניתן לסרב לביצוע תהליך פינוי בינוי?

אחד המכשולים העיקריים שעומדים בפני הוצאתו לפועל של פרויקט פינוי בינוי הוא סירובם של דיירים בודדים להשתתף בפרויקט בעוד ששאר הדיירים מעוניינים בתהליך. אך האם יכול דייר בודד לטרפד תהליך שרצוי ומתבקש על ידי רובם המכריע של דיירי הבניין?